Otomatik Jikle

Motorum 125zn sabahları çok zor çalışıyor, çok benzin yakıyordu. Birde havalar soğudukça çalışması zorlaştı. Sorunun karbüratörden olduğunu düşünüyordum. İnternetten yaptığım araştırmalar sonucu şöyle iki cümleye ve birkaç fotoğrafa rastladım.

  “Eğer bu parça problemliyse ve içindeki piston açık kalmışsa scooter çok fazla yakmaya başlar ve gücü düşer. Eğer piston kapalı kalmışsa bu sefer motor sabahları çok zor çalışır. ”

choke1copy

 

Bu cümleyi yazan MaxiBoost lakaplı bu arkadaş bir forumda “scooterlarda elektrikli jikle testi, buyrun.” başlıklı çok güzel bir yazı yayımlamış. Motorun güçten düşmesi haricinde, çok yakması ve sabahları zor çalışması benim durumumu özetliyor. Ancak benim bu piston açık mı kalıyor kapalı mı? Çok yakması değil ama sabahları zor çalışması bu otomatik jikleden kaynalanıyor olabilir dedim. Pistonun kapalı kaldığına kanaat getirdim.

Bu arada Maxiboost ‘un ismini buraya yazmak isterdim ama sitede göremedim. Bir fotoğrafını ve iki cümlesini burada kullandığım için umarım kızmaz. İlgili yazıya bol bol link verdim zaten. Bu yazıyı görür de bir mesaj atarsa tanışmak isterim.

Herneyse, hemen İkiler Mondial ‘den bir otomatik jikle siparişi verdim. 16 TL. Kargo 4 TL tuttu. Bu şirketin çok kullanışlı bir web sitesi var. Fakat internetten gördüğünüz ürünleri ancak telefonda sipariş edebiliyorsunuz. Telefonda Tolga Bey ilgileniyor. Sağolsun kargoyu hemen yapmış. Siparişi verdiğimin ertesi günü elimdeydi.

Gelen yeni jiklem şöyle birşeydi.

100_7371_resized

Maxiboost’un yazısında ki resmin aynısı değildi. Kısmen aynıdsıydı. Yani pistonun içinde hareket edeceği döküm valf kısmı yoktu. Halbuki motora girişmeden önce uçlara 12 volt vererek tam kapandığından emin olacaktım. Bu halde yapayım dedim. Elimdeki timsahlar ile soketin içindeki uçları yakalayamadım. Kaldı.

Cumartesi günü motora girişmek için alet çantamı alıp işe koyuldum. Önce aküyü ve seleyi söktüm. Burası kolaydı. Otamatik jikleyi buldum. Üzerindeki kapağı kaldırdım. Vidası yok ama biraz zorlamak gerekiyor. Jikleyi döküm parçadan ayıran iki adet vida var. Birisi altta kalıyor. Ulaşması zor. Önce onu söktüm. Söktüğüm vida düşmesin diye bayağı dikkatliydim. Kolay olan vidayı sökerken düşürdüm. Bulmak için 10 dakika uğraştım. Yeni jikleyi taktım. Vidaları taktım. Seleyi eğreti bir şekilde koyup aküyü bağladım. Motoru çalıştırdım. Nispeten daha kolay çalıştı.

Merak işte. 12 voltu verip pistonun hareketini görmeliydim. Jikleyi yeniden söktüm. Artık alıştım heralde vida düşürmedim. Lakin kısa saplı bir yıldız tormavida çok gerekli. İlk gördüğümde alacağım bir tane. Alttaki döküm parçayı da söktüm. (kısa saplı olmadığı için neler yaptım bir bilseniz…) Arada üç delik için garip bir o-ring var dikkat! Parçaları ve aküyü de alıp eve geldim.

Evde eski jiklenin soketini kestim. Jikleyi döküm parçaya taktım.  Uçlara aküden 12 voltu verdim. Eğer yanlış ölçmediydem ilk anda 10A gibi bir akım çekti. Sonradan 8A ’e indi. Biraz bekleyince piston olması gerektiği gibi kanalı kapattı.  Soğumasını bekledim. Olması gerektiği gibi kanalı açtı. Burada bir sorun gözükmüyordu. Belkide motorda bu parçaya elektrik gelmiyordu.

Fakat …

Bu parçaya elektrik gelmese piston hep açık kalacağı için motor kolay çalışır ancak fazla yakardı. Zor çalışması değil ama belki fazla yakmasının müsebbibi buydu…

Eski buji takılı döküm parçayı, ölçüm aletlerimi ve aküyü alıp motorun yanına gittim. Taktım. Marşa basıldığında  6V, çalışmaya başladıktan sonra 3V ciarında akım geliyordu. Aslında bu akımı buraya gönderen NTC sensör diye ısıya duyarlı bir direnç imiş. Motor bloğu üzerinde bir yerlerde olsa gerek ama bulamadım. Hatta aramadım aslında. Ben motor iyice ısınmadan hiç elektrik gelmez diye tahmin ediyordum ama marştan itibaren elektrik geliyor işte…

Hatta pistonun ne zaman kapandığını bile anladım. Rölanti yüksekken bir süre sonra düştü. Eskiden de böylemiydi bilmiyorum, çünkü çalıştırıp, ısınana kadar çalımasını sürdürmek için hep 1/4 gaz veriyordum. Fazla verirsem boğuluyordu. Az verirsem stop ediyordu.

Bu arada sanırım parça üzerindeki üç deliğin ne işe yaradığını çözdüm. Eğer yanlış anlamadıysam şöyle: Maxiboostun resminde pistonun kapattığı delik, direk karbüratörün hazırladığı yakıt hava karışımına ekstra benzin katıyor. Çalışma kolaylaşıyor. Bu deliğin üstünde kalan delik pompadan benzin girişine bir şekilde bağlı. Alt soldaki delik ise piston ilerdeyken pompa deliğinden gelen benzinin baypas olmasını sağlıyor.  

Sonuç olarak otomatik jiklede bir sorun yoktu. Yada vardı söküp takınca düzeldi. Bu işleri yaptıktan 1 gün sonra hiç gaz vermeden tek marş ile çalıştı.  Üstelik eski jikle ile. Yakıt sarfiyatı ne alemde bilemiyorum. Ama ölçeceğim.

Eğer yakıt sarfiyatı düşmezse aynı forumda StormlorD kardeşin bir yazısı var. Memelerden bahsediyor. Oy memeler memeler, karbüratör memeleri… Tabii sıfır bir karbüratör siparişi verdikten sonra!

This entry was posted in Motorsiklet. Bookmark the permalink.

One Response to Otomatik Jikle

  1. Tahmin et says:

    Kullanıcı hatası… Bu kadar kurcalarsan bozulur tabii…

    Sonra uğraş dur, vidayı düşür on dakka ara…

    İnsanın başına ne geliyorsa meraktan geliyor…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>